Çatı Tamiri

         Çatı Tamiri Onarımı ve Çatı Bakımını Neden Yaptırmalıyım?

Binaların en üst kısmında kalan ve  temel yapıları olan çatılar, binalara her türlü dışardan gelebilecek zararlara karşı, kısaca soğuktan, sıcaktan, yağmurdan, rüzgardan korumaktadır. Çatıların sıtandartında ve kaliteli yapılması, çatı tamiri ve bakımının kesinlikle ihmal edilmemesi ve düzgün şekilde yapılması, çatınızın kullanım süresini uzatır ve beraberinde de olası  çevresel  felaketlerin de önüne geçecektir. 

 

         Çatı Tamiri ve Çatı Bakımı Yaptırmanın Size Getirecek Avantajları

Çatı tamiri ve bakımı yapılmayan evlerde binalarda ısı kayıpları 'sıcak ve soğuk havalardaki kayıplar' %35'lere ulaşmaktadır. Bunun sonucunda da  istenilen ideal sıcaklığa ulaşmak için daha fazla yakıt ve enerji tüketmek gerekecek. Bu yüzden çatılarımızın tamir onarım tadilat ve bakımını aksatmadan yaptırmalıyız.

         Çatı tamiri Onarımı ve Çatı Bakımı Nasıl Yapılır?

Çatılar iki ana kısımdan oluşmaktadır. Bunlar çatı gövdesi yani ağırlığı ve yükü taşıyıcı kısım ve çatı'nın kaplanmasıdır. Çatının gövdesi taşıyacağı yüke göre sıtandartlara uygun, direnç gösterebilecek güçte olması zorunludur. Çatının gövde tamiri, onarımı veya  çatı bakımı yapılırken, çatı eğimi ve çatı kaplaması için kullanılan malzemelerin tümü ağırlığı, cinsi gibi faktörlere dikkat edilmelidir, Eski deforme olmuş ve kırık malzemeler kesinlikle yenisi ile değiştirilmelidir.

 

         Çatı tadilatı nasıl yapılır?

1) Kiremit Çatıların Tadilatı: Döşenecek kiremitlerin altına tahta çakılır ve bu tahtaların, üzerine de su geçirmez yalıtım malzemesi örtülür. Bu örtü sayesinde kiremitlerden bina içerisine su sızması engellenmiş olur. Son olarak kiremitler kontrol edilip kırılmış olanlar yenisiyle değiştirilir.

2) Baca Diplerinin Tadilatı: Baca dipleri su geçirmez yalıtım malzemeleri ile su sızmalarına karşı korunmalıdır. Yalıtım malzemeleri zamanla hava koşulları sebebiyle yıpranabilir. Yıpranan malzemeler yenilenmelidir.

3) Çatı İskeleti Tadilatı: Çatı iskeleti tahta olan çatılarda zamanla çevresel faktörlerden ötürü da çürüme, kırılma gibi hasarlar meydana gelebilir. Bu hasarlardan ötürü çatıda çökme meydana gelmemesi için düzenli bakımı yaptırılmalı ve hasarlı malzemeler değiştirilmelidir.

4) Su yalıtımı: Su yalıtımında kullanılan yalıtım malzemelerinin kontrolü yapılmalı, hasarlı malzemeler yenisiyle değiştirilmelidir.

5) Su Boruları: Hasarlı su boruları sökülüp yenileriyle değiştirilmelidir.
 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

1) Çatı tadilatında kullanılacak malzemeler proje ve şartnamelere uygun seçilmelidir.
2) Yangına karşı gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.
3) Kullanılan malzemelerin kalite belgeleri tam ve eksiksiz olmalıdır.
4) İş güvenliğine dikkat edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır